14/07/2022

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti (burun estetiği) yüzde yapılan en sık estetik ameliyatlardan birisidir. Bu makalede burun estetiği ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Burun Estetiği İzmir Manisa – Rinoplasti Fiyatları

Burun estetiği İzmir Manisa (Rinoplasti) estetik açıdan yüzümüzde büyük önem arz eden burnun hem görünüm hem de sağlık açısından önemli görevleri vardır. Yüzün ortasında yer aldığı için burundaki estetik bozukluklar kişiyi oldukça rahatsız edebilmekte ve sosyal yaşantısını etkilemektedir. Bu yüzden kişiler burun estetiği için cerrahi işlemlere başvururlar. Burnun yüzün diğer kısımlarıyla olan oranı şekillendirildiği takdirde burun yüz ile uyumlu bir görünüme sahip olur ve kişiyi estetik açıdan beğenilir kılar. Kişinin yüzü ne kadar güzel olursa olsun burunda yer alan estetik uyumsuzluk ya da bozukluklar bu güzelliği gölgeler. Bu da kişilerde özgüven kaybına yol açabilirken psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Estetik problemlerin yanı sıra septum eğriliği ve burun kırılması gibi fiziksel problemler özellikle nefes alma konusunda önemli sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Bu sebepler dolayısıyla kişiler daha estetik görünen ve fonksiyonel bir buruna sahip olma isteği ile burun estetiği ameliyatlarına yönelmektedirler.

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti İzmir Manisa olarak da adlandırılan burun estetiğinde burundaki şekil bozuklukları veya burnun ölçüleri kalıcı bir şekilde düzeltiliyor. Yani burun estetiği ameliyatlarında burunun büyütülmesi veya küçültülmesi, düzleştirilmesi gibi operasyonlar gerçekleştiriliyor. Kısacası, burnun yüzle estetik olarak orantılı bir duruma getirilmesi için gerçekleştirilen müdahaledir. Bazı kişilerde sadece burnun şeklinin değiştirilmesi işlemi yapılmakla kalmıyor aynı zamanda nazal septumun (burun septumu) da düzeltilmesi gerçekleştiriliyor. Burun boşluğunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten ibaret bir yapı olan septumun da düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatı türüne septorinoplasti denir.

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Burun estetiği ameliyatı cerrahi açıdan komplike bir operasyon olduğu için mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Burun yüzün tam ortasında yer aldığı için estetik açıdan stratejik önem arz eder ve bu bölgeye yapılacak her işlem kritiktir. Burun estetiği ameliyatlarında başarı cerrahın deneyimi ve o güne kadar gerçekleştirmiş olduğu operasyon sayısı yani tecrübesiyle doğru orantılıdır. Operasyondan önce hasta ve cerrah sağlıklı iletişim kurarak birbirlerine beklentilerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamalıdırlar. Bu süreçte hastanın cerraha tam anlamıyla güvenmesi, beklentilerini açıkça dile getirmesi ve cerrahın da bu beklentilere doğru bir şekilde cevap verebilmesi çok önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri

Burun estetiği ameliyatları kapalı ve açık olarak iki şekilde yapılır. Kapalı ameliyat yönteminde gelişen travma minimumdur ve tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleriyle uyumlu kabul edilir. Fakat bazı durumlarda kapalı burun ameliyatı yetersiz kalabilmektedir, özellikle hastanın nefes alış-verişindeki problemlerin giderilmesi için uygulanan ameliyatlar genellikle kapalı yapılamaz. Bu gibi durumlarda açık burun ameliyatı tedavi yöntemi olarak önerilir. Ameliyatın başarıya ulaşabilmesi için hekimin tekniklere tam anlamıyla hakim olması gerekmektedir. Genelde ameliyatların büyük çoğunluğu burun estetiği ameliyatı olup dışardan herhangi bir kesiye ihtiyaç duyulmadan yapılan operasyonlardır.

Burun Estetiği (Nazoplasti) Nedir?

Burun estetiği temelde burnu yeniden şekillendirmek olarak tanımlanır. Burun estetiği ameliyatlarında hedef burnun fonksiyonel yapısının geri kazandırılması ve estetik açıdan buruna güzel bir görünüm vermektir. Cerrahi işlemler sayesinde burun yüzle daha uyumlu bir hale getirilir.

Daha Önce Burun Estetiği Olan Kişiler

Daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş kişilerde tekrar operasyon gerektiren durumlar ortaya çıkarsa risk de operasyon geçirmemiş kişilere oranla artacaktır. Burun revizyonu adı verilen ikinci operasyonlar çok daha hassas koşullar altında gerçekleştirilmelidir. Bu ameliyatlara ihtiyaç duyulmasının temel sebeplerinden biri kişilerin ilk estetik operasyon sonucundan memnun kalmaması ya da sağlık problemlerinin ilk operasyon sonrasında giderilememesidir. Bu gibi durumlarda cerrahın yeterliliği devreye girer, dolayısıyla cerrah teknik bilgilere ve herhangi bir aksilik durumunda alternatif metotlara tamamıyla hakim olmalıdır. Şayet ilk operasyonda bir sorun oluşmuşsa, bu sorun ikinci ameliyatta daha büyük problemlere yol açabilir bu da cerrahın çok hassas çalışmasını gerektirir. Daha önce işlem görmemiş burun yapısı ile operasyon geçirmiş burnun alt bölgesindeki yapı ve anatomi birbirinden tamamen farklıdır. Bu yapıda meydana gelen anatomik bozuklukların detaylı olarak incelenmesi ikinci ameliyatın başarı yüzdesinin daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

İzmir Manisa Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Operasyon öncesi burnun fotoğrafı çekilirek sanal ortama aktarılır. Ameliyat öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken durumlar hekim tarafından bildirilecektir. Bu durumlar özellikle dikkate alınmalı ve gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Burun estetiği ameliyatı sonrası bazı hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilebilirken bazı hastaların bir gün hastanede yatması gerekebilir. Burun estetiği operasyonları mutlaka tam teşekküllü hastanelerde gerçekleştirilmelidir. Burun estetiği operasyonunun ardından hastaya tampon uygulaması yapılır. Ameliyat süresi genellikle 2-3 saat arasındadır. Operasyon sırasında burnun üzerinde yer alan cilt tabakası, kemik ve kıkırdak burnu oluşturan çatıdan tamamen ayrılır, gerekli işlem gerçekleştirildikten sonra bu kısımlar tekrar yerine oturtulur. Bu işlem sırasında cerrah önceden hastayla görüşülerek kararlaştırılan metotları uygular.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası

İzmir Manisa burun estetiği ameliyatı sonrasında ilk 24 saatte yüzde şişlik, burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu komplikasyonları en hafif şekilde atlatmak için doktor tarafından gerekli ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ameliyattan sonra göz çevresinde morarma görülebilir ve 1-2 gün sürebilir. Bu bölgeye soğuk uygulamak şişliğin derecesini azaltarak hastanın daha konforlu hissetmesini sağlayabilir. Başarılı geçen operasyonların ardından hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat sonrası göz çevresinde meydana gelen şişliklerin inme süresi yaklaşık 1 hafta, morlukların iyileşme süresi ise yaklaşık 2 haftadır. Yine ameliyattan sonra oluşan fakat dikkatli incelenmediği takdirde dışardan kolaylıkla farkedilemeyen şişlikler ise birkaç ay sonunda tamamen yok olacaktır. Operasyonun ardından ilk birkaç gün az miktarda kanama görülmesi ve birkaç hafta sürebilen burun tıkanıklığı durumları normal kabul edilir. Eğer kanama yaşanmaması için tampon uygulaması yapılmış ise bu tampon birkaç gün içinde alınacak ve hasta daha konforlu bir yaşama kavuşacaktır.

Hastanın ameliyattan sonra dikkat edeceği en önemli konu burnuna ve yüzüne bir darbe almamasıdır. Ameliyat sonrası hasta istediği gibi beslenebilir. Vücudunu yıkayabilir, saçlarını yıkarken de başını geriye atarak alçıya-burun üstündeki metal tampona ve altındaki bantlara zarar vermemeye çalışmalıdır. Burun içine konan tamponlar 2. ya da 3. günde, alçı da genellikle 1 hafta sonra çıkarılır.

Burun Ucu Estetiği İzmir Manisa

Burun ucu görünümü, burnun geneli açısından oldukça önemli bir kısım olarak kabul edilir. Burun ucunda en fazla tespit edilen şekil bozuklukları şöyledir: Burun deliğinde görülen asimetri, burun ucunun geniş olması, burun ucunun düşüklüğü ve farklı deformiteler. Burun ucu estetiği, kemiksi yapıya dokunmadan yalnızca burnun uç kısmında mevcut olan kıkırdak ile yumuşak doku üstünde işlem sağlanması ile gerçekleştirilir.

Burun Ucu Estetiği İçin Uygun Olanlar

Burun ucu estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların hem mental hem de psikolojik açıdan uygun, anatomik açıdan da gelişiminin yeterliliği gerekir. Kemik gelişiminin tamamlanabilmesi konusunda hastadan hastaya değişiklikler görülse bile, ortalama 16 ile 18 yaş aralığında tamamlanır. Belirli acil durumlar için, travmatik ya da doğum sonrası meydana gelen problemlerde ise burun ucu estetiği yaptırmak için bu yaş daha erkene çekilebilir.

Burun Ucu Estetiği ile Yapılanlar

Burun ucu estetiği uygulamaları ile burnun ucunda tespit edilen düşüklükler, asimetrik durumu, eğrilikler, ters V görünümü, burnun ucundaki basıklık, burun deliklerindeki fazla açıklık ya da burun ucu uzunluğu gibi tüm şekil bozuklukları ile orantısızlıklar iyileştirilebilir. Burun ucu estetiği ile daraltma, genişletme, küçültme, büyütme, kaldırma, indirme ya da üst dudak ile yakınlaştırma işlemleri yapılabilir. Burun ucunda görülen tüm şekil bozuklukları giderilebilir, burun deliğindeki asimetri ya da burun deliğinin küçültülmesi işlemleri uygulanabilir. Böylelikle burun ucunda hem işlevsel hem de estetik açıdan daha doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilecektir. Burun ucundaki deformeler, nefes alıp verme ve koku işlevine dek etki edebilecek sorunları temsil eder. Burun ucu estetiği olmayı düşünen hastalarla yapılan muayenede ilk olarak hastanın şikayetleri ve istekleri tespit edilir. Daha sonra burun üzerinde fiziksel bir muayenesi yapılır. Mevcut olan yapısal ve şekil açısından bozuklar ortaya çıkarılır. Başarılı ve doğru şekilde giden bir burun ucu ameliyatı sonucunda, hastalar mevcut şikayetlerinden kurtulacaktır. Hasta ve doktor muayeneleri tamamlandıktan sonra burun ucu estetiği ameliyatı için tarih belirlenir. Hastalar için diğer burun ameliyatlarına göre daha kısa süreli ve kolay işlemlerdir. Pratik ve kolay bir işlem olmasının yanında, başarılı bir burun ucu estetiği operasyonu, hastanın görünümü açısından büyük farklar yaratacaktır. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi hastalar operasyon sonrasında burun bölgesini korumalı, bakımına dikkat etmelidir.

İzmir Manisa Burun Estetiği Fiyatları 2022

Burun estetiği ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin burun estetiği ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.

Posted in Pratik BilgilerTaggs: