20/06/2022

Kulağa Tüp Takılması

Kulağa Tüp Takılması

Kulağa tüp takılması, kulak zarının çizildikten sonra ventilasyon tüpü denilen  basınç eşitleme tüpünün (havalanma tüpünün) kulak zarına takılmasıdır. 

İzmir Manisa Kulak Tüpü Ameliyatı Nedir?

Kulağa tüp takılması, kulak zarının çizildikten sonra ventilasyon tüpü denilen  basınç eşitleme tüpünün (havalanma tüpünün) kulak zarına takılmasıdır. 

Kulak Tüpü Ameliyatı Ne zaman Yapılır?

  • Kronik efüzyonlu otitis media (orta kulakta sıvı toplanması)
  • Östaki tüp disfonksiyonu
  • Kronik timpanik membran retraksiyonu
  • Kulağa çeşitli ilaçlar uygulanması için

Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Eğer ameliyatın ne olduğunu anlayabilecek yaşta ise, çocuğunuza onu nelerin beklediğini anlatarak kendini ameliyata hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Kulak tüpü ameliyatında :

 • Çocuğunuz, genel anestezi verilerek anestezi uzmanı tarafından uyutulur. .
 • Sadece kulağa tüp takılacaksa çocuğunuz yaklaşık 15-30 dakika süreyle uyuyacaktır
 • Kulak zarına kulak yolundan müdahale edilecektir. Kulak tüpü takılması için deriye dışarıdan gözükecek bir kesi yapılmasına gerek yoktur.
 • Kulak zarında yaklaşık 2 mm çapında küçük bir delik açılacak ve orta kulaktaki sıvıyı buradan boşaltılacaktır.
 • Kulak zarında açılan deliğe 1-2 mm çaplı küçük bir tüp yerleştirilecektir. Kulak zarına takılan tüp, küçük bir iplik makarasına benzer ve havayı orta kulağa ortasındanki delikten taşır. Bu tüpe ventilasyon tüpü, havalanma tüpü, basınç eşitleme tüpü isimleri verilebilinir.

Kulak Tüpü Ameliyatından Sonra Nelere Kulak Koruması Nasıl Yapılır?

Kulak Tüpleri, orta kulağa hava gitmesini sağlayarak genellikle tekrarlayan orta kulak iltihaplarını önlerler. Bununla birlikte, kulak tüpü takıldıktan sonra kulak yolundan orta kulağa su girmesi ihtimali ortaya çıkar. Bu durumda, sudaki bakteri ve virüs cinsi mikropların orta kulakta iltihaba neden olması mümkündür. Bu nedenle, kulak tüpü takıldıktan sonra suyla ilişkili her türlü aktivitede (yüzme, banyo, duş, vb) çocuğunuzun kulak yolunu tıkamanız gerekir. Kulak tıkacı için eczaneden alınacak olan katı vazelin ile pamuk birleştirilir ve aktivite öncesinde dış kulak kanalı girişi bu bulamaç ile kapatılır, aktivite bitince atılır. Özel kulak tıpalarının kullanımı için lütfen doktorunuz ile görüşün.

Kulak tüpü, kulak zarında genellikle 6-12 ay süreyle kalır; daha sonra kendiliğinden kulak yoluna düşer ve kulak zarında tüpün takıldığı delik kendiliğinden kapanır. Tüp, kulak kanalından dışarı çıkmaz; bu nedenle tüpün kulak zarından düşüp düşmediğini görmeniz mümkün değildir. Tüpün kontrolünü belli aralıklarla doktorunuz yapacaktır. Eğer tüp kendiliğinden düşmezse, doktorunuz 12 ay ile 3 yıl arasındaki bir sürede tüpün alınması gerektiğini bildirecektir. Kulak tüpleri, orta kulak iltihaplarının önlenmesinde oldukça etkili olmakla birlikte, tek bir uygulama kesin tedavi için yeterli olmayabilir. Tüpler ancak yerinde kaldıkları süre içinde yarar sağlarlar; tüp düştükten sonra iltihabın tekrarlaması halinde tüpün yeniden takılması gerekebilir.

Posted in Kulak AmeliyatlarıTaggs: