30/07/2022

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti)

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti)

Burun ortasındaki eğri kıkırdağın ve kemiğin düzeltilmesi ameliyatına septoplasti (burun eğriliği ameliyatı) denir. Genellikle hastada burun eti denilen hastalıklarda tedavi edilir.

İzmir Manisa Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Nedir?

Burun ortasındaki kıkırdak (septum kıkırdağı – kuadrangüler kıkırdak) çoğu kimsede düz olmadığı için hastaya rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki deviasyonların tedavisi gerekmez. Ancak problem oluşturan deviasyonlar tedavi edilmelidir ve bunun da tek yolu burun eğriliği ameliyattıdır (septoplastidir).

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) için Yaş Sınırı Var mıdır?

Çocukluk çağında belirlenen septum deviasyonlarının cerrahi tedavisi, yüzün büyüme merkezleri ve yüzün kemik gelişimini bozmamak için genellikle 18 yaşından önce yapılmaz. Eğer çocukluk yaş grubunda belli endikasyonlar (gereklilikler) halinde ameliyatlar yapılabilinir ancak genellikle tercih edilmez. Erişkinlerde büyüme merkezleri aktif değildir ve septoplasti ameliyatlarının yüzün gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle aspirin ve benzeri  ilaçlar  ameliyattan en az bir hafta önce kesilmelidir. 
Kronik bir hastalığınızın olup olmadığını mutlaka kbb doktorunuza ve anestezi doktoruna bildiriniz.
Kadın hastaların adetli olmaması ameliyat sonrası hasta kalitesini etkileyen önemli bir faktördür.
Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da kullanılmaması önerilir.
Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, boğaz ağrısı hissederseniz doktorunuza başvurun.
Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Ojelerinizi mutlaka çıkarınız. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye).
Ameliyat öncesi gece ılık duş alın, saç spreyi, jöle kullanmayın.
Ameliyattan önceki gün gece 00.00’dan sonra su dahil hiçbirşey yenilip içilmemesi anestezi uygulaması açısından önemlidir.
Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.

 

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Nasıl Yapılır?

Septum deviasyonu ameliyatında (septoplasti) kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların düzeltilmesi işlemi yapılır. Düzeltilemeyecek kadar eğri kısımlar dışarı çıkartılır. Bazen dışarı çıkarılan kıkırdakların bir kısmı düzeltilerek yerine konur. Nazal septum deviasyonu olan hastalarda genellikle burun eti şişlikleri (alt konka hipertrofileri) de eşlik edebilir. Ameliyat sırasında burun etleri değerlendirilir. Gerekirse alt konkalar küçültülür. Ameliyat hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyattan sonra burun içine tampon konur. Bu tamponlar silikonlu olup, içerisindeki kanallardan hastanın burun alması sağlanır. Çıkartılırken hasta ağrı hissetmez. Burun etlerine (alt konkalara) yapılan cerrahi işlemler sonrasında ek başka tamponlar konulması gerekebilir. Burun içinden çalışıldığı için dışarıda herhangi bir ameliyat izi olmaz. Bu ameliyat son zamanlarda endoskopik yöntem (görüntülü yöntem) ile de yapılmasına rağmen sadece septum deviasyonu olan hastalarda mutlaka gerekli değildir.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Hasta İçin Zor mudur?

Ameliyat tekniğindeki son gelişmeler ile kolay bir ameliyat olarak kabul edilir. Ancak yine de bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Hem lokal hem de genel anestezi bazı riskler taşımaktadır. Ancak bu da son derece azalmış bir risktir. Ameliyat süresi değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat olarak kabul edilir. Ameliyat sonunda hastanın burnuna kanallı tampon konur ve bu tamponlar yaklaşık 2-7 gün yerinde bırakılır. Tamponlardaki kanallar baş ağrısı ve uyuma zorluğu yapabilir. Bu yüzden doktorunuzun vermiş olduğu burun yıkama suyu(okyanus suyu) ile kanalların açık kalmasını sağlamanız gereklidir. Tamponlar çıktıktan sonra hasta normal hayatına devam eder.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Zararları Nelerdir?

Burun eğriliği ameliyatı komplikasyon oranı son derece düşük bir ameliyattır. Çok sık olmamakla birlikte ameliyat sonrasında kanama izlenebilir. Nadiren burun içindeki bölmede hasta için herhangi bir sakınca yaratmayan delik (septal perforasyon) oluşabilir. Burun bölmesinden aşırı miktarda kemik ve kıkırdak çıkartılırsa burun sırtında bir çökme oluşabilir. Bu yüzden deneyimli kulak burun boğaz hekimleri tarafından yapılmalıdır.

İzmir Manisa Burun Ameliyatı Fiyatları 2022

Burun eğriliği ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Ameliyat fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Operasyon fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin ameliyat ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.

septoplastiburun eğriliğiburun tıkanıklığıburun akıntısıhorlamauyku apnesi
Posted in Burun Ameliyatları
Write a comment