30/07/2022

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi)

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi)

Geniz eti (adenoid), geniz bölgesinde yer alan lenf dokusuna benzer bir yapıdır. Özellikle çocukluk döneminde geniz etinin normalden büyük olması sık tekrarlayan enfeksiyonlarına, kulak problemlerine ve horlamaya neden olur.

Geniz Eti (Adenoid Hipertrofi – Vejetasyon) Nedir?

Bu yapılar, boynumuzda, kasığımızda ve vücudumuzun diğer bölgelerinde bulunan lenf dokusu veya bezleri yapısına benzeyen yapıdadır. Bunlar, boğazın gerisini bir daire gibi çevreleyen dokunun (waldeyer halkası) parçalarıdır. “Geniz”, burunun arkasında bulunan boşluğa verilen isimdir. Geniz eti (adenoid vejetasyon-hipertrofi), boğazın üst kısmında, burun ve yumuşak damağın arkasında yerleşmiştir; bademciklerin tersine, özel aletler olmadan doğrudan gözle görülemezler. Ayrıntılı bilgi için lütfen hastalıklar bölümünden “Geniz eti” isimli makaleyi okuyunuz.

İzmir Manisa Geniz Eti (Adenoid Hipertrofi – Vejetasyon) Ameliyatı (adenotonsillektomi , adenoidektomi) Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

Ameliyat için kesin bir yaş yoktur. Hastaya verdiği zarara göre karar verilir. Sık kabul edilen durum tonsil ameliyatı için hastanın 3 yaşını doldurmasıdır. Adenoid (geniz eti) alınması ise 1 yaşında dahi yapılabilir. Birçok kez çocuk büyüsün diye beklemek hastaya zararlı olabilmekte ve tedavi başarısını düşürmektedir.

Geniz Eti (Adenoid Hipertrofi – Vejetasyon) Ameliyatı (adenotonsillektomi , adenoidektomi, tonsillektomi) Nasıl Yapılır?

Tonsil için bazen lokal anestezi yapılmasına rağmen adenoid dokusunun alınması genel anesteziyi gerektirir. Adenoid ameliyatı ise büyümüş dokunun kazınması şeklindedir. Endoskopların çıkmasıyla birlikte endoskoplar yardımıyla burundan da bu ameliyat yapılabilinir. Özellikle mikrodebriderın kullanıma girmesi ile, geniz eti ameliyatları geride parça bırakmayacak şekilde güvenle yapılmaktadır. Ameliyat süresi genellikle kısadır ve 30-60 dk arasında değişir. Ameliyat sonrası genellikle hastanede yatmak gerekmez, ancak genel anestezi alınan durumlarda ameliyat sonrası anestezi kontrolü ve kanama riski açısından 1 gece hastanede kalınması gerekebilir.

Geniz Eti (Adenoid Hipertrofi – Vejetasyon) Ameliyatının Riski ve Komplikasyonları Nelerdir?

Her ameliyat gibi bademcik ve geniz eti ameliyatlarının da risk ve komplikasyonları olabilmektedir. Lokal veya genel anestezi her zaman için kendine özgü riskleri taşır. Ancak anestezi teknik ve ilaçlarındaki gelişmeler her geçen gün bu riski azaltmaktadır. Bunun dışında en sık görülen komplikasyon kanamadır. Bazen ciddi boyutlara ulaşabilmesine rağmen, dikkatli ve titiz bir çalışma ve hastanın uygun takibi ile bu problem nadir görülmektedir.Özellikle erişkin hastalarda olmak üzere ağrı hastayı en çok rahatsız eden durumdur. Ameliyat sonrası farenjit oluştuğuna dair inanış vardır. Bu yanlış bir düşüncedir. 

Geniz Eti (Adenoid Hipertrofi – Vejetasyon) Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

En çok uyulması gereken kurallar beslenme ile ilgilidir. Özellikle ilk 3 günde kanama olasılığı daha çok olduğu için soğuk ve sıvı gıdalar seçilmelidir. Bu nedenle soğuk süt, çorba, meyve suyu, muhallebi, dondurma gibi besinler idealdir. Amaliyatın ilk gününde koyu renkli kan kusulması normaldir ve yutulan ameliyat sırasında yutulan kanla ilgilidir. Ancak sürekli kırmızı renkli yeni kan gelmesi hemen doktorunuza başvurmayı gerektirir. 4.günden itibaren yavaş yavaş normal gıdaya geçilir. Hastanın ağrı nedeniyle birşey yemek istememesi ağrının devamına neden olur. Mutlaka bol miktarda sıvı alınmalıdır. Ameliyattan sonra hafif ateş olması beklenen bir durumdur. Yeterli sıvı alınması ve ateş düşürücü ilaçlarla genellikle normale döner. Bazen hastalar ameliyattan birkaç gün sonra doktora başvurarak bademcik bölgesinde iltihap geliştiğinden yakınırlar. Bu genellikle bademcikler alındıktan sonra o bölgede beyaz bir örtü oluşturan iyileşme dokusunun hastayı yanıltmasıdır.

adenoid hipertrofiadenoidektomiadenoid vejetasyonadenotonsillektomigeniz etigeniz eti ameliyatıendoskopikmikrodebriderhorlamaburun tıkanıklığıburun akıntısı
Posted in Burun Ameliyatları
Write a comment