30/07/2022

Ses Teli Ameliyatı

Ses Teli Ameliyatı

Ses telindeki iyi huylu kitlelerin mikrolarengoskopi altında çıkarılması ameliyatına ses teli ameliyatı denir.

İzmir Manisa Ses Teli Ameliyatı Nedir?

Sesin yanlış ve kötü kullanımı sonunda ses teli nodülü oluşabilir. Ses teli nodüllerinde, ses tellerinin dinlendirilmesi ile iyileşme görülse de, bazı durumlarda ses terapisiyle birlikte sesin doğru kullanımı eğitimi alınması gerekir. Ses terapisi ile nodüllerin büyük bir kısmı gerileyebilir ancak hastanın sorunları bu yöntemle de geçmiyorsa, cerrahi tedavi olan ses teli nodülü cerrahisi gündeme gelebilir. Cerrahi müdahalede; endoskopik yöntemlerle, direkt larengoskopi veya süspansiyon larengoskopi denilen mikrolarengoskopi altında nodüller çıkarılır.

Ses Teli Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ses teli ameliyatı mikroskop altında, genel anestezi şartlarında yapılır. Genellikle ameliyat süresi 1 saatte olmaktadır. Hastalığın derecesine göre bu süre daha az ve daha uzun olabilir.

Ses Teli Ameliyatı Sonrası Ne Yapılır?

Hastaların, cerrahiden sonra mutlaka ses terapisi almaları gerekebilmektedir. Ses hijyeni sağlamayan, sesini yanlış ve kötü kullanan kişilerde ses teli nodülü ameliyat sonrasında tekrarlayabilir.

Ses teli ameliyatından sonra sigara kullanan kişilerde iyileşme yavaş olabilir, şikayetler geçmeyebilir ve hastalık tekrarlayabilir.

Ne yazık ki bu hastalığın ilaç ile kalıcı tedavi sağlamak mümkün değildir.

Ses Teli Ameliyatından Sonra Hemen Konuşabilir miyim?

Ses teli ameliyatından sonra diğer ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat olan yerin dinlendirilmesi oldukça önemlidir. Genellikle ameliyatın büyüklüğüne göre 3 veya 7 gün ses istirahati hastalara önerilmektedir. Ses istirahati yapılmaması durumunda kalıcı ses kısıklıkları veya ses tellerinde yapışıklıklar gözlenebilir. Ses istirahati demek kısık sesle konuşmamayı da içermektedir. Öksürük ve boğaz temizleme gibi hareketlerin de yapılmaması gerekmektedir.

Ses Teli Ameliyatından Sonra Hastanede Kalış Süresi Ne Kadar Olmaktadır?

Ses telleri gırtlakta yer almaktadır. Bu bölgenin cerrahileri sonrasında yakın takip ve gözlem oldukça önemlidir. Bu cerrahileri geçiren hastaların bir gün boyunca tam teşekküllü hastanede izlenmesi uygun olacaktır.

 

ses kısıklığıses teli nodülümikrolarengolojik ameliyatsüspansiyon larengoskopidirekt larengoskopises teli ameliyatı
Posted in Boğaz Ameliyatları
Write a comment