30/07/2022

Timpanoplasti

Timpanoplasti

Kulaktaki kemikçiklerin tamirine veya işitmenin düzeltilmesi için protez kullanılarak delik kulak zarı (timpanik membran perforasyonu) tamirine timpanoplasti denilmektedir.

İzmir Manisa Timpanoplasti (Kulak Zarı Tamiri ve Kulak Kemikçiklerinin Tamiri Ameliyatı) Nedir?

Kulaktaki kemikçiklerin tamirine veya işitmenin düzeltilmesi için protez kullanılarak delik kulak zarı (timpanik membran perforasyonu) tamirine timpanoplasti denilmektedir. Genellikle kronik otitis media sonrasında oluşan kemikçik zincir bozukluklarında bu ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Genellikle kulak zarının tamirinde kulaktan alınan kıkırdak veya kıkırdağı saran zar (perikondrium) veya her ikisi bir veya kulak arkasında çiğneme kasının zarı (temporal fasya) kullanılır. Kemikçik zincir tamirinde protezler kullanılabilinir veya kalan kemikçikler şekillendirilerek tekrar kullanılabilinir. Timpanoplasti ile birlikte kulak zarı tekrar oluşturulur ve orta kulağın dış dünya ile bağlantısı engellenmiş olur. Bu hem işitme azlığını tedavi eder hem de kulak zarının delik olmasından dolayı oluşabilecek kulak enfeksiyonlarının ve bu enfeksiyonların komplikasyonlarından bir koruma duvarı sağlar.

Timpanoplasti (Kulak Zarı Tamiri ve Kulak Kemikçiklerinin Tamiri Ameliyatı) Teknikleri Nelerdir?

Underlay, Overlay, over-underlay gibi farklı teknikler vardır. Bu tekniklerin çeşitliliğini kullanılan greftin (yama parçasının) kulak zarına nasıl serildiği ile ilişkilidir ve teknik isimlerdir. Kemikçik zincir tamirinde protezler kullanılabilinir veya kalan kemikçikler şekillendirilerek tekrar kullanılabilinir. Kemikçik zincir tamirine göre timpanoplasti tip1 , tip2, tip3, tip4 ve tip5 olarak sınıflandırılabilinir.

Timpanoplasti (Kulak Zarı Tamiri ve Kulak Kemikçiklerinin Tamiri Ameliyatı) Her zaman Kulak Arkasından mı Yapılır?

Genellikle dış kulak kanalı dar veya cerrah bu ameliyatlara yeni başlamışsa kulak arkasından yapılır. Ama eğer kulak zarı deliği (timpanik membran perforasyonu) çok büyük değilse, kulak kanalı yeteri kadar genişse ameliyat kulak içinden (transtimpanik timpanoplasti) şeklinde yapılabilinir. Bu ameliyatta doku iyileşmesi daha iyi olup, kepçe kulak oluşması gibi problemler görülmez. Ancak deneyimli ellerde bu ameliyatlar yapılabilinir.

Timpanoplasti (Kulak Zarı Tamiri ve Kulak Kemikçiklerinin Tamiri Ameliyatı) Hangi Durumlarda Yapılır?

Kulak zarı delik olan ve kemikçik zinciri bozuk hastalara yapılmaktadır. Bu zar kulak enfeksiyonları sonrasında delik kaldığı gibi, travma-darbe sonrasında da delik kalmış olabilir.

Timpanoplasti (Kulak Zarı Tamiri ve Kulak Kemikçiklerinin Tamiri Ameliyatı) Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Aktif kulak enfeksiyonunda
Alerji atağında
Otitis eksterna (Dış kulak yolu enfeksiyonu)
3 yaşından küçük hastalara

kronik otitis mediakulak akıntısıkulaktimpanoplastidelik kulak zarıişitme azlığıişitme kaybı
Posted in Kulak Ameliyatları
Write a comment